Požar na mostarskoj deponiji u srijedu ujutro se ponovo aktivirao, a vatra sada direktno prijeti okolnim naseljima.
Naređena je evakuacija stanovništva u blizini mostarske deponije, saopštio je mostarski gradonačelnik Mario Kordić nakon sjednice Kriznog štaba Grada Mostara. Građanima je poručeno da se smjeste u prihvatni centar Salakovac.
Kordić je istakao kako je požar na mostarskoj deponiji u utorak naveče podmetnut, te da je pozvao tužilaštvo i MUP da se odmah uključe u istragu. Za ove tvrdnje pozvao se i na izjave policije.
“Mi smo sada naredili evakuaciju tog dijela stanovništva iz sigurnosnih razloga, a ono što dodatno predstavlja problem jeste to što se tu nalazi i rezervoar za gorivo. Vatrogasci su na licu mjesta i pokušavaju riješiti novonastalu situaciju. Ponoviću, požar je podmetnut”, rekao je Kordić i naveo kako informacije sa terena govore da su se neke osobe “čitavu noć kretale po deponiji”.
Gradonačelnik je naglasio da je situacija u gradu teška, da se slučaj politizuje i da sve ide preko leđa građana.
“Građani se koriste u političke svrhe. Nemoguće je šta se radi”, rekao je Kordić, osvrnuvši se na novu blokadu lokacije koju je štab odredio kao pretovarno mjesto sa kojeg se odvozi smeće iz grada na deponije u druge dijelove Bosne i Hercegovine.
Argument.ba
