Statistike o samoubistvima mladih u Bosni i Hercegovini postale su sve učestalije, a u posljednjih nekoliko mjeseci svjedočili smo brojnim slučajevima koji jasno govore da je stopa suicida kod mladih u alarmantnom porastu. Možemo ovo pitanje razmotriti i na lokalnom nivou, šta se to dešava i u Brčko distriktu? Sve češće dobijamo potresne informacije o tragedijama.
Piše: msr Dajana Rikanović, psiholog
Koliko su mladi uopše svjesni činjenice da sebi oduzimaju život, koji su razlozi koji ih na to primoravaju i koliko je čitavo društvo odgovorno za gubitak svakog mladog života? Psiholog Dajana Rikanović iz Psihološkog centra Sirius objašnjava da u psihologiji govorimo o destruktivnom koktelu, što podrazumijeva razvojne krize, ljubavne patnje, neuspjeh u školi, sukobe s roditeljima i vršnjacima i sve ono što prati razvoj mladog čovjeka. Period adolescencije je sklon raznim bolestima, oni su ranjivi i traže svoj identitet. Kada se ne snađu, često izlaz traže u pokušaju samoubistva. Kada pokušavaju da izvrše suicid, mi to zovemo apelom za pomoć. Poznato nam je da, kada se ovako nešto desi, često čujemo kako motiv nije poznat, da niko nije očekivao, da ne razumiju zbog čega se to desilo. Da li stvarno možemo znati uzrok suicida i što to navede mladu osobu da oduzme sebi život? Često najbliži ni ne primijete da je mlada osoba depresivna, anksiozna i sklona suicidnim mislima. Najveća odgovornost je na roditeljima, ali i školi i prijateljima. Ako primijetite da se nešto s djetetom događa, a da to niste ranije vidjeli, onda treba tražiti stručnu pomoć. Mladi se uglavnom povlače u sebe, ekstrovertni postaju povučeni, izolovani. Velika je odgovornost čitavog društva, a posebno školstva, da generalno mladim ljudima nije posvećeno dovoljno pažnje, kao i da se nerijetko može čuti izgovor „Mlad si, ništa ti ne fali“.
Mentalno Zdravlje Mladih
Mentalno zdravlje mladih je od ključnog značaja za njihovo cjelokupno blagostanje. Adolescencija je period intenzivnih emocionalnih promjena i suočavanja sa brojnim izazovima. Mladi se suočavaju sa pritiscima iz škole, društvenim očekivanjima, porodičnim problemima i sopstvenim unutrašnjim konfliktima. Kada se osjećaju preopterećeno ili nesposobno da se nose s tim izazovima, mogu da razviju mentalne probleme poput depresije i anksioznosti, koji često ostaju neprimijećeni. Dajana Rikanović naglašava da je važno da roditelji, škola i šira zajednica prepoznaju znakove mentalnog stresa kod mladih i pruže im potrebnu podršku. “Ako primijetite da se vaše dijete povlači, postaje tiho, ili pokazuje druge znakove depresije, važno je potražiti stručnu pomoć,” kaže ona. Prema istraživanjima, stopa samoubistava među mladima u Bosni i Hercegovini se povećava. Istraživanje koje je sprovedeno 2023. godine pokazalo je da je stopa samoubistava kod mladih uzrasta od 15 do 24 godine u porastu za 15% u odnosu na prethodnu godinu. Dodatno istraživanje iz 2022. godine, koje je sprovela Svjetska zdravstvena organizacija (WHO), navodi da je Bosna i Hercegovina među deset zemalja sa najvišom stopom samoubistava u Evropi . Ove statistike su alarmantne i zahtijevaju hitnu pažnju stručnjaka, ali i cjelokupne zajednice.
Srećom, u Brčko distriktu imate priliku da koristite usluge Psihološkog centra Sirius, institucije koja se već duži niz godina bavi isključivo zaštitom mentalnog zdravlja. U centru rade iskusni psiholozi, psihijatri i specijalista dječije i adolescentne psihijatrije, koji su posvećeni pružanju potrebne podrške mladima i njihovim porodicama.
Ako imate bilo kakvih pitanja ili vam je potrebna pomoć, možete se obratiti Psihološkom centru Sirius na broj 065 971 071 ili ih posjetiti na adresi Branislava Nušića broj 9, Brčko distrikt BiH. Ne zaboravite, mentalno zdravlje je prioritet i pomoć je uvijek dostupna.
Argument.ba