24/09/2024
spot_img

Ženama se mozak totalno promijeni tokom trudnoće

Share

Naučnici su po prvi put uspjeli kreirati detaljnu mapu promjena u mozgu tokom trudnoće, prateći funkcionalne i anatomske promjene koje su se dešavale u mozgu jedne žene tokom dvije godine.

Istraživanje, zasnovano na skeniranju mozga 38-godišnje Elizabeth Chrastil, neuroznanstvenice sa Univerziteta u Kaliforniji, otkrilo je dinamičnu reorganizaciju koja se odvijala gotovo u ritmu tokom cijele trudnoće. Ove promjene nisu bile ograničene samo na trudnoću – mnoge su trajale i do dvije godine nakon poroda.

Promjene u mozgu tokom trudnoće

Naučnici su pratili mozak Elizabeth Chrastil putem magnetne rezonance svakih nekoliko sedmica, počevši od perioda prije trudnoće, pa sve do dvije godine nakon što je rodila. Istraživanje je pokazalo značajne promjene u njenoj ukupnoj neuroanatomiji, uključujući smanjenje volumena sive materije, promjene u debljini korteksa, strukturi bijele materije i veličini ventrikula.

Jedan od ključnih nalaza istraživanja bio je da se promjene dešavaju u gotovo svim dijelovima mozga, naročito u regijama koje su povezane sa socijalnom i emocionalnom obradom. Zanimljivo je da je više od 80% regija mozga pokazalo smanjenje volumena sive materije, što je često povezano s kognitivnim funkcijama poput memorije. Međutim, istraživači vjeruju da ovo smanjenje nije nužno negativno, već predstavlja proces „fino podešavanja“ moždanih krugova kako bi se pripremili za majčinstvo.

Povezanost s hormonima

Promjene u mozgu Elizabeth Chrastil su bile povezane s promjenama nivoa hormona, posebno estrogena i progesterona, tokom trudnoće. Iako još nije jasno kako ove promjene utječu na psihologiju i zdravlje majke, naučnici smatraju da bi buduća istraživanja mogla pomoći u boljem razumijevanju stanja poput postporođajne depresije i preeklampsije, koja predstavlja oblik visokog krvnog pritiska tokom trudnoće.

„Ovo istraživanje je važan korak ka poboljšanju razumijevanja i tretmana poremećaja raspoloženja i anksioznosti povezanih s perinatalnim periodom, koji pogađaju čak jednu od pet žena koje rode“, istakla je neuroznanstvenica Clare McCormack sa Univerziteta New York, koja nije bila uključena u istraživanje.

Prva mapa mozga tokom trudnoće

Ovo istraživanje označava početak šireg projekta nazvanog Maternal Brain Project, koji ima za cilj bolje razumijevanje utjecaja trudnoće na funkcije mozga kod majki. Veće grupe žena i njihovih partnera sada se uključuju u studije u SAD-u i Španiji kako bi se proširila baza podataka i omogućilo preciznije razumijevanje ovih procesa.

Međutim, Chrastil naglašava da je ovo istraživanje tek početak: „Tek smo počeli da grebemo po površini razumijevanja mozga tokom trudnoće. Pred nama je još mnogo neodgovorenih pitanja.“

Ova otkrića bacaju novo svjetlo na to koliko je nauka zanemarivala specifične zdravstvene potrebe žena, što je istaknuto i u ovom istraživanju, gdje se naglašava da je manje od 1% od 50.000 članaka o snimanju mozga objavljenih u posljednjih 30 godina bilo fokusirano na žensko zdravlje, uključujući trudnoću.

Argument.ba

Redakcija
Redakcija
Imate vijest, interesantnu priču. Šaljite na argument.ba@gmail.com ili na viber 063/214-214

Više

Vijesti