Sastanak stranaka koje predvode koaliciju na državnoj razini u punom kapacitetu nisu čekali lideri SNSD-a i HDZ-a BiH. Sami su razmijenili stavove o aktualnoj političkoj situaciji, kako su javnost obavijestili putem društvenih mreža. Ostale, konkretnije detalje zadržali su u tajnosti. No, zanimljive su okolnosti u kojima su se odlučili za sastanak. Dok su obaveze i putovanja već nekoliko puta prepreka za sastanak s partnerima iz Trojke, prepreke nije bilo za Čovića i Dodika. I to baš u istom danu kada nije bilo prepreke ni za njihove ciljeve u Domu naroda Bosne i Hercegovine.
Dvojka bez Trojke u Istočnom Sarajevu. Umjesto državne koalicije, Čović s Dodikom. Nenajavljeno, samoinicijativno, iza zatvorenih vrata o aktuelnoj političkoj situaciji i ubrzanju evropskog puta. Isti dan u kojem su u Domu naroda Bosne i Hercegovine demonstrirali zajedničku političku silu i volju. I baš u trenutku kada partneri iz Trojke aktivno traže svima odgovarajući termin zajedničkog sastanka. Dok ih zakazuju i otkazuju, SNSD i HDZ BiH djeluju.
“Nemam nikakav problem da se sastaje bilo kad i bilo gdje bilo ko – ako se na tim sastancima govori o konstruktivnim stvarima. Nakon tog sastanka vidjeli smo poruke. Sve što može otkočiti procese u Bosni i Hercegovini, s tim, zaista, nema nikakav problem”, poručio je Elmedin Konaković, ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine (NiP).
Problem bi mogao biti u rezultatima sastanka. Iako javnosti predstavljen kao razgovor o aktuelnoj političkoj situaciji i ubrzanju evropskog puta, poznato je da tandem Čović i Dodik ne zasjeda bez razloga. Poruku za Trojku analitičari dvojako tumače.
“Mislim da su se njihovi interesi poklopili na državnom nivou, prije svega, iz razloga da bi bili određena protivteža bošnjačkim političarima koji pokušavaju čitavu državu da prisvoje samo za sebe i da predstave samo svoje interese i stave ih u prvi plan. Mislim da se šalje poruka da će, bez uvažavanja interesa i onoga što predstavljaju i Dodik i Čović, jako teško doći do dogovora na državnom nivou”, ocjenjuje politički analitičar Velizar Antić.
“Stranke Trojke ne bi trebale biti nezadovoljne činjenicom da su se sastali Dodik i Čović nego da budu zadovoljne, prije svega, time što im je HDZ bio vrlo blagonaklon u zakonodavnom dijelu postupka u vezi sa Zakonom o Ustavnom sudu. Mislim da bi trebalo brižljivo da očuvaju tu blagonaklonost i da ne očekuju nešto više što bi dovelo do pucanja državne koalicije na drugu stranu do prekida veze između HDZ-a i SNSD-a”, smatra politički analitičar Milan Sitarski inače blizak Čovićevom HDZ-u.
Zbog Zakona o Ustavnom sudu Bosne i Hercegovine u Domu naroda maske su pale. Blagonaklonost HDZ-a prema Klubu Bošnjaka ipak je prividna, a saradnja s SNSD-om jača. Za interese SNSD-a, Čović je i svoju riječ pogazio, pa istim pravilnikom pravdao različite poteze. I cilj je postigao – Zakon o Ustavnom sudu Bosne i Hercegovine ostavio u proceduri, iako ga je predlagač povukao.
“Postoji Poslovnik i sukladno tom poslovniku predlagatelj može povoći svoju tačku dnevnog reda, ako to želi”, pojašnjavao je Čović 10. oktobra.
“Ne postoji poslovnička mogućnost da se sa dnevnog reda koji je usvojen 13. 8. povuče tačka dnevnog reda”, naveo je Čović.
“To je paket dat kao obećanje Klubu Bošnjaka i ukoliko se to ne ispoštuje u bilo kojoj fazi procesa, Klub Bošnjaka će tražiti pauzu i odlučit će o daljnjem učešću”, poručio je jučer Kemal Ademović, zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda BiH (NiP).
Argument.ba