U aktuelnom događaju koji je podsjetio na tamnu prošlost, vlasti su, baš kao što su to činile prije 41 godinu, ponovo prekršile vlastite zakone. Sličnosti između otvaranja mosta ‘Hercegovina’ i kontroverznog ‘Sarajevskog procesa’ iz 1983. godine ne mogu se previdjeti.
Naime, presuda u ‘Sarajevskom procesu’ bila je gotovo doslovno prepisana iz optužnice, a ključni dijelovi optužnice i presude u tom politički montiranom procesu očigledno su bili namješteni kako bi odgovarali vlastima tog vremena. Svi optuženi su proglašeni krivima i osuđeni na ukupno 89,5 godina zatvora.
Alija Izetbegović tada je osuđen na 14 godina, Omer Behmen na maksimalnih 15 godina, Hasan Čengić i Ismet Kasumagić na po 10 godine, Edhem Bičakčić osuđen je na sedam godina, Džemaludin Latić na 6,5 godina, Husein Živalj na šest godina, a Salih Behmen, Mustafa Spahić i Melika Salihbegović i Derviš Đurđević na po pet godina, te Đula Bičakčić na šest mjeseci zatvora.
Ova presuda bila je simbolizirana kao primjer pravne nepravde, koja se očigledno ponavlja i u današnjim događajima.

Upravo jučer smo svjedočili novom poduhvatu koji je izazvao veliku kontroverzu. Svečano je otvoren most na dionici Koridora Vc koja povezuje obale Neretve kod Počitelja. Međutim, naziv mosta – ‘Hercegovina’ – umjesto očekivanog ‘Počitelj’ stvorio je novu buru. Bila je zanimljiva izjava predsjednika Stranke za BiH, Semira Efendića, koji je kazao kako još samo nedostaje da na most postave križ i da ga osvijetle noću da ga svi jasno možemo vidjeti. Ovdašnju javnost, znajući kako vlast iz Sarajeva djetinjasti udovoljava svim prohtjevima Čovićevog HDZ-a, ne bi iznenadilo da su, zarad ljubavi prema „njihovoj Hrvatskoj“, most nazovu i po Franji Tuđmanu.
Uz križ još je samo nedostajala tabla sa Tuđmanovim imenom!
Naziv mosta ‘Hercegovina’ simbolizira političke aspiracije koje ne odražavaju stvarnu demografsku sliku regije, budući da se Počitelj, gdje većinom žive Bošnjaci, ne uklapa u zamišljenu toponimiju hrvatske politike. Izgradnja ove dionice kroz Hercegovinu od početka je bila opterećena kontraverzama, kašnjenjima i skandalima, a ceremonija otvaranja gotovo pa jednonacionalna.
Historijski kontekst i nedavne odluke vlasti pokazuju da se principi pravde i jednakosti ponovo stavljaju na iskušenje, dok politička manipulacija i nepravda ostaju na snazi. Slično kao i u slučaju ‘Sarajevskog procesa’, gdje su zakoni bili kršeni u korist vlasti, današnje odluke i događaji sugeriraju da se historija nepravde ponavlja, ostavljajući nadu za bolju budućnost neizvjesnom.
SMETA IM POČITELJ
Otvaranje ovog mosta otkriva duboke političke podjele i kontroverze koje prate ovaj projekt.

S obzirom na to da HDZ-ovi kadrovi, uz saglasnost Trojke, upravljaju Autocestama Federacije Bosne i Hercegovine, nije iznenađujuće što je ceremonija otvaranja ove nove dionice bila takva kakva jeste. Naziv mosta “Hercegovina” dodatno je pojačao osjećaj političke manipulacije, s obzirom na to da Počitelj, u kojem većinom žive Bošnjaci, ne odgovara zamišljenom etničkom i političkom identitetu koji se pokušava nametnuti.
Politički kontekst ove situacije seže unatrag do vremena kada je HDZ preuzeo ključnu ulogu u vlasti, dok je Sarajevo pokazivalo popustljivost prema njihovim zahtjevima. Umjesto da se nastavi graditi autoput od Zenice prema sjeveru i Europi, sredstva su usmjerena na dionice autoputa u Hercegovini, i to ne prema Sarajevu, već prema Hrvatskoj. Ovaj potez je omogućio HDZ-u da nametne vlastite interese, što je rezultiralo ne samo kašnjenjima, već i značajnim promjenama u krajoliku, uključujući i izgradnju mosta koji je, prema kritikama, značajno upropaštava krajolik Počitelja.
Faruk Kapidžić, predsjednik Kantonalne organizacije SDA Sarajevo, osvrnuo se na situaciju u svom komentaru. On je napisao da je most “Počitelj”, koji je povezao patriote sa Vojkovićima, otvoren prije šest mjeseci. S druge strane, most “Hercegovina”, koji prema njegovim riječima povezuje “izdajnike, dezertere i kriminalce sa ‘Herceg-Bosnom'”, otvoren je danas. Kapidžić je zaključio: “Čestitam Bošnjacima na grandioznom poduhvatu nepravde, najvećem od mosta ‘Sarajevski proces’ 1983. godine.”
Ovaj događaj ponovo naglašava kako se političke igre i manipulacije nastavljaju i u današnjem vremenu, ostavljajući u sjenci stvarne potrebe i interese građana. Kontraverze oko izgradnje i otvaranja mosta “Hercegovina” ukazuju na potrebu za transparentnošću i pravednošću u velikim infrastrukturnim projektima koji oblikuju budućnost cijele regije.
Argument.ba