Mađarski sedmičnik Magyar Narancs objavio je komentar u kojem poziva novu vladu premijera Petera Mađara da napravi zaokret u vanjskoj politici prema zapadnom Balkanu i distancira se od kursa koji je godinama vodio bivši premijer Viktor Orban.
Autori teksta ocjenjuju da je dosadašnja politika Budimpešte prema regiji u velikoj mjeri bila usklađena s interesima Moskve, a kao jedan od ključnih primjera navode glasanje Mađarske protiv Rezolucije Generalne skupštine Ujedinjenih nacija iz 2024. godine, kojom je 11. juli proglašen Međunarodnim danom sjećanja na genocid u Srebrenici.
Podsjećaju da je rezolucija usvojena većinom glasova država članica UN-a te da poziva na očuvanje sjećanja na žrtve, osuđuje negiranje genocida i veličanje osuđenih ratnih zločinaca. U tekstu se ističe da je genocid u Srebrenici utvrđen u više presuda Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju.
Magyar Narancs navodi kako je Mađarska tada glasala zajedno sa zemljama poput Rusije, Kine, Bjelorusije i Sjeverne Koreje, ocjenjujući da takva odluka nije bila izraz samostalne vanjske politike, već posljedica političkog približavanja Moskvi.
Komentar se osvrće i na odnose Budimpešte s Beogradom i Banjalukom, uz tvrdnju da su oni bili dio šire političke strategije u kojoj je značajno mjesto imao i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.
Autori smatraju da bi nova mađarska vlada trebala pokazati drugačiji pristup prema Bosni i Hercegovini i cijeloj regiji, uključujući i simbolične poteze poput prisustva komemoraciji žrtvama genocida u Potočarima 11. jula.
Kao primjer drugačijeg političkog pristupa navode raniji istup premijera Petera Mađara u mađarskom parlamentu, kada se ogradio od pojedinih poteza prethodne vlasti i uputio izvinjenje zbog njene politike.
Na kraju zaključuju da bi upravo promjena odnosa prema Bosni i Hercegovini predstavljala najuočljiviji znak nove vanjskopolitičke orijentacije Budimpešte, uz jasnije distanciranje od ranijih savezništava i snažniji fokus na odnose sa žrtvama ratnih zločina.
Argument.ba
